Komentáře

1 Nevim Nevim | 1. února 2017 v 21:27 | Reagovat

Dovolil bych si polemizovat. Celou vasi uvahou predchazi premisa, ze se soutez bude nutne odehravat na pravoleve skale, jejiz obsahem je socio-ekonomicka dimeze (coz ma jiste sve opodstatneni, minimalne do voleb 2010 tady hrala prim). Co ale temata, ktera z teto dimenze vystupuji? Namatkou me napada pristup ke globalizaci (at uz otazka migrace, EU nebo zahranicne-bezpecnosti politika), vecne tema korupce a s tim spojene vytvareni novych stran (tedy stret v dimenzi tradicni x nove). Nebudou se strany snazit mobilizovat volice prave timto smerem?

2 Vladimír Hanáček Vladimír Hanáček | 1. února 2017 v 21:57 | Reagovat

Děkuji za komentář!
Souhlasím s Vámi, že mobilizace podél těchto témat se může objevit a je také možné, že se v relevantní pozici objeví subjekt, jehož klíčovým zdrojem legitimace jedno z těchto témat je, typicky např. SPD. V této úvaze mi ale nejde ani tak o taxativní výčet všech relevantních dimenzí, jako spíš určení té dominantní. V praxi by znamenalo, že pokud by např. polarizace mezi ANO a zavedenými stranami se odehrávala v jedné dimenzi, určené např. právě střetem tradiční vs. nové strany, muselo by to znamenat, že všechny zavedené strany by se navzájem nacházely zcela mimo rámec soutěže, ale hlavně by musely buď oslabovat nebo posilovat souběžně, resp. míra intenzity soutěže mezi ANO a jednotlivými zavedenými stranami separátně by musela být stejně intenzivní, což je značně nepravděpodobné. Pokud je intenzita soutěže mezi ANO a např. ČSSD jinak vysoká a možná i jiného směru než např. s pravicovými stranami, jedná se o dva odlišné procesy a je třeba určit, který je pro celkové směřování systému významnější.
Je to samozřejmě věštění z koule,ale prozatím se mi intenzita i obsahová stránka soutěže mezi ANO a ČSSD zdá pro celkové směřování systému daleko míň významná než soutěž mezi ANO a pravicí, jakkoliv zatím nelze přesně říct, kdo to ta pravice vlastně je...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.