Kulatý čtverec TOP 09

15. června 2013 v 23:28 | Vladimír Hanáček
O tom, že Schwarzenbergova a Kalouskova TOP 09 byla faktickým vítězem sněmovních voleb v květnu 2010 asi dnes pochybuje málokdo. Tato strana disponuje nejvyšší výkonnou mocí ve státě, uskutečňuje významnou část svého programu na svými ministry řízených "silových" rezortech a má v ruce rozhodující trumfy hlasování v zákonodárném sboru. Tyto skutečnosti pak platí dvojnásob v situaci po policejním zásahu v posledních třech dnech. TOP 09 může využít vzniklé situace k možná k rozhodujícímu knockoutu svého koaličního partnera, zmítajícího se v křečích kolosálního politického skandálu a neschopného jakékoliv soudné sebereflexe, v rámci souboje o dominaci na pravici. Před TOP 09 se otevírají tři možné scénáře dalšího postupu. Ty ovšem mají svoje "ale", s kterými si představitelé TOP 09 zjevně neví rady, a tak zatím svými veřejnými prohlášeními svorně doprovázejí svého koaličního partnera do politického septiku.
A jaké že jsou ty tři scénáře? Ten první je spojen s požadavkem levicové sněmovní opozice i mimosněmovních politických stran na vypsání co nedřívějších předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. TOP 09 disponuje rozhodujícími hlasy, které by mohly umožnit rozpuštění dolní komory a následné vypsání těchto voleb. TOP 09 je sice nejpozději od lednové prezidentské volby v médiích permanentně skloňována jako potenciálně nesilnější pravicová strana po příštích volbách. Její představitelé však dobře ví, že její volební vyhlídky nejsou nijak růžové. TOP 09 by se sice mohla stát nejsilnější stranou na pravici, ale pokud bychom vzali vážně nedávné průzkumy volebních preferencí, je zřejmé, že faktický výsledek, kterého je strana schopna dosáhnout, by mohl být v absolutních číslech i nižší, než její téměř sedmnáctiprocentní zisk z před tří let. Dominance na pravici je tak dána spíše historickým minimem, kterého v průzkumech dosahuje konkurenční ODS, jakož i prozatímní absencí významnější konkurence v pravém středu, než voličským růstem TOP 09. Strana ve skutečnosti nese těžce náklady svého dosavadního vládnutí a všechny důsledky svých politických chyb. V situaci pravděpodobné výrazné levicové převahy po případných předčasných volbách a trvající vyšší pravděpodobnosti spolupráce ČSSD s KSČM než s TOP 09 jsou pro druhou nejsilnější vládní stranu předčasné volby ve skutečnosti více než nevýhodné a vůle je umožnit se u jejích představitelů limitně rovná nule. TOP 09 zkrátka potřebuje čas, aby voliči postupně zapomněli na všechny politické přešlapy, jichž se její činitelé v současné vládě dopustili, aby odeznělo téma S-Karet či IT zakázky na MPSV i důsledky drastických vládních škrtů a zvyšování daní, a aby její postupný posun do politického středu skrze zdůrazňování postmateriálních témat v rámci vlastní politické sebeprezentace přiblížil stranu liberálnímu křídlu ČSSD a ostentativní technokratismus otevřel cestu k porozumění se sociálně demokratickými pragmatiky. Cesta ke kýčovité postpolitické mesalianci ČSSD a TOP 09 (která se koneckonců již nyní chystá na pražském magistrátu) by pak po dalších volbách byla otevřena. Teď je na ní však ještě brzy.
Potřeba časového odstupu od dosavadního vládnutí tedy nastoluje druhou možnou variantu řešení. Tou je vyslovení nedůvěry Nečasově vládě, avšak následné neumožnění rozpuštění Poslanecké sněmovny a vypsání voleb, nýbrž trvání na požadavku sestavení nové vlády na dosavadním koaličním půdorysu v čele s jiným premiérem či sestavení udržovací vlády nestraníků, podpořené tou samou sněmovní většinou, tedy 100 poslanci ODS, TOP 09 a LIDEM. Takové řešení by umožnilo získat čas k postupné rekonfiguraci politických sil před příštími volbami v řádném termínu a zároveň by takové řešení bylo politicky uskutečnitelné, neboť v následujícím roce již žádná vláda kromě schválení rozpočtu na rok 2014 stejně žádná důležitá opatření prosazovat nebude. Lídři TOP 09 však ví, že takové řešení je ve skutečnosti nereálné, neboť jmenování nové vlády je spojeno s aktivní rolí prezidenta Zemana, který nejen, že možnost vytvoření jakékoliv vlády na dosavadním koaličním půdorysu rozhodně nepřipustí, ale hlavně jakákoliv forma komunikace s ním je pro stranu, jíž předsedá jeho prezidentský protikandidát, více než nežádoucí. Ambice TOP 09 udělat z příštích sněmovních voleb třetí kolo lednového prezidentského klání a postavení principiální černobílé dichotomie: "buď budeme po volbách vládnout my, nebo skrze levicovou sněmovní většinu Miloš Zeman z Hradu" je pro TOP 09 natolik životně důležité, že představa dohody s prezidentem o řešení případné vládní krize přijatelné pro obě strany je prakticky vyloučena.
Aby se vedení TOP 09 nepokoušelo o kvadraturu kruhu, zbývá tedy třetí varianta, ke které se předáci TOP 09 v čele s knížetem Schwarzenbergem zřetelně přiklánějí. Tou je pokračující politická agónie Nečasova kabinetu a legitimizace takové kolektivní sebetrýzně skrze bagatelizaci podstaty vzniknuvší kauzy. Schwarzenberg s Kalouskem se tak již třetí den předhánějí ve svých veřejných prohlášeních nejen v tom smyslu, že mají málo informací a je třeba čekat, ale dávají taktéž najevo svou "solidaritu" s trpícím premiérem a koaličními partnery. Je navýsost pikantní, že strana velkoměstské elity a morálně ustrojené facebookové mládeže, jak se snaží v duchu devótních vyjádření mnoha veřejných osobností nejpozději od lednové prezidentské volby TOP 09 prezentovat, se unisono připojí k dojemnému žalmu o tom, že rozlišování mezi politickou dohodou a korupčním jednáním je toliko výsadou od reality odtržených užvaněných intelektuálů…
Je zde však k dispozici ještě jedna, čtvrtá varianta dalšího postupu. Tou je principiální přihlášení se představitelů TOP 09 k odpovědnosti za současný stav české politiky a k těm hodnotám, na nichž stojí systém zastupitelské demokracie a vyslyšení volání konkurence po rozpuštění Sněmovny a vypsání předčasných voleb bez ohledu na to, zda podobný postup přinese straně nějaký benefit či nikoliv. Najdou v sobě členové knížecí družiny tuto odvahu? A bude to po nich někdo z jejich uvědomělých podporovatelů požadovat, aby dostál své mediální image slušného člověka? Bylo by na čase!


Autor je politolog
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama